Kontakta oss

Välkommen att kontakta oss!

På Europaskolan Malma står du som elev i centrum, tillsammans med våra kompetenta och engagerade lärare. För att allt ska fungera behövs också skolledning, kansli, IT, lokalvård och skolhälsovård. Alla finns vi här för dig.

Tillsammans tar vi ansvar för att skapa en trivsam miljö. En skola där var och en känner sig sedd och väl omhändertagen.

Kontakta oss gärna, per telefon eller e-post. Eller varför inte besöka oss?


Reception

Catharina Wallin
Skoladministratör
Telefon: 0157-440 40
E-post: info.malma@europaskolan.se


Ledning

Stephan Eriksson
Rektor
Telefon: 076-767 02 32
E-post: stephan.eriksson@europaskolan.se

Marie Mulvad
Biträdande rektor, samordnare Elevhälsoteamet
Telefon: 076-767 50 63
E-post: marie.mulvad@europaskolan.se

Ola Walfridsson
Biträdande rektor
Telefon: 070-749 37 83
E-post: ola.walfridsson@europaskolan.se

Lisa Dahlin (föräldraledig)
Arbetslagsledare, högstadium
E-post: elisabeth.dahlin@europaskolan.se

Josefin Eigner (tillförordnad)
Arbetslagsledare, högstadium
E-post: josefin.eigner@europaskolan.se

Elisabet Widegren
Arbetslagsledare, mellanstadium
E-post: elisabet.widegren@europaskolan.se


Lärare

Madelene Alwerholm
Undervisar i SO, engelska och språkval svenska/engelska.
E-post: madelene.alwerholm@europaskolan.se

Anna Bylund
Undervisar i matematik, NO, svenska och engelska.
E-post: anna.bylund@europaskolan.se

Lisa Dahlin (föräldraledig)
Undervisar i SO.
E-post: elisabeth.dahlin@europaskolan.se

Fabienne Drifort
Undervisar i franska.
E-post: fabienne.drifort@europaskolan.se

Josefin Eigner
Undervisar i svenska.
E-post: josefin.eigner@europaskolan.se

My Ekman
Undervisar i matematik, SO, svenska och engelska.
E-post: my.ekman@europaskolan.se

Tove Engstrand
Undervisar i matematik, SO, svenska och engelska.
E-post: tove.engstrand@europaskolan.se

Micke Gustafsson
Undervisar i idrott och hälsa.
E-post: mikael.gustafsson@europaskolan.se

Veronica Hellsberg
Undervisar i textilslöjd och bild.
E-post: veronica.hellsberg@eruopaskolan.se

Tomas Holmgren
Undervisar i SO.
E-post: tomas.holmgren@europaskolan.se

Mia Kindmark (föräldraledig)
Undervisar i matematik och NO.
E-post: mia.kindmark@europaskolan.se

Mimmi Klemets
Undervisar i svenska och svenska som andraspråk.
E-post: mimmi.klemets@europaskolan.se

Roger Kohlström
Undervisar i trä- och metallslöjd.
E-post: roger.kohlstrom@europaskolan.se

Martina Lagerbäck
Undervisar i matematik, NO, svenska och teknik.
E-post: martina.lagerback@europaskolan.se

Malin Lindqvist
Undervisar i svenska och språkval svenska/engelska.
E-post: malin.lindqvist@europaskolan.se

Stephanie Lundevall (föräldraledig)
Undervisar i svenska och engelska.
E-post: stephanie.lundevall@europaskolan.se

Christer Lundin
Undervisar i matematik, SO, svenska och engelska.
E-post: christer.lundin@europaskolan.se

Paul Lötberg
Undervisar i musik och bild.
E-post: paul.lotberg@europaskolan.se

Marie Mulvad
Biträdande rektor.
Undervisar i spanska.
E-post: marie.mulvad@europaskolan.se

Anna Natanaelsson
Undervisar i matematik, NO och teknik.
E-post: anna.natanaelsson@europaskolan.se

Barry Siegel
Undervisar i engelska.
E-post: barry.siegel@europaskolan.se

Monica Sunde
Undervisar i tyska.
E-post: monica.sunde@europaskolan.se

Ola Walfridsson
Biträdande rektor.
Undervisar i matematik och NO.
E-post: ola.walfridsson@europaskolan.se

Elisabet Widegren
Undervisar i matematik, NO och svenska.
E-post: elisabet.widegren@europaskolan.se

Annica Ödegaard
Undervisar i hem- och konsumentkunskap.
E-post: annica.odegaard@europaskolan.se


Speciallärare

Anki Krigholm
E-post: ann-christin@europaskolan.se


Elevhandledare

Daniel Feldt
E-post: daniel.feldt@europaskolan.se

Sofie Ljung
E-post: sofie.ljung@europaskolan.se

Therese Lötberg
E-post: therese.lotberg@europaskolan.se


Café Europa

Emma Carlsson
E-post: e.carlsson@europaskolan.se


Elevhälsa

Kurator

Mia Wilander
Telefon: 076-767 58 85
E-post: mia.wilander@europaskolan.se

Skolsköterska

Ammi Lönnmark
Telefon: 076-767 02 99
E-post: ammi@europaskolan.se


SYV (Studie- och yrkesvägledare)

Nicklas Hellmark
Besökstid på torsdagar kl 08.00-17.00.
E-post: nicklas.hellmark@europaskolan.se


Ekonomi

Maria Jansson
Arbetsrum på gymnasiets stadscampus, Economicum: 076-767 12 77.
E-post: maria.jansson@lyktans.se


IT-tekniker

Johan Eklund
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Artes.
Mobil: 076-767 50 98
E-post: johan.eklund@lyktans.se

Jimi Sandsten
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Artes.
Mobil: 076-767 44 24
E-post: jimi.sandsten@lyktans.se


Fastighetsansvarig

Sven-Åke ”Svoppe” Eriksson
E-post: svenake.eriksson@europaskolan.se


Vaktmästeri

Peter Karlsson
E-post: peter.karlsson@lyktans.se



Lokalvård

Ingrid Larsson och Emma Persson
E-post: fastighet@lyktans.se


Måltidsverksamhet

Kök: 073-416 54 83

Jerry Andersson
E-post: jerry.andersson@lyktans.se

Mattias Holmberg
E-post: mattias.holmberg@lyktans.se