Kontakta oss

Välkommen att kontakta oss!

På Europaskolan Malmköping står du som elev i centrum, tillsammans med våra kompetenta och engagerade lärare. För att allt ska fungera behövs också skolledning, kansli, IT, lokalvård och skolhälsovård. Alla finns vi här för dig.

Tillsammans tar vi ansvar för att skapa en trivsam miljö. En skola där var och en känner sig sedd och väl omhändertagen.

Kontakta oss gärna, per telefon eller e-post. Eller varför inte besöka oss?


Reception

Catharina Wallin
Skoladministratör
Telefon: 0157-440 44
E-post: info.malmkoping@europaskolan.se


Ledning

Stephan Eriksson
Rektor
Telefon: 076-767 02 32
E-post: stephan.eriksson@europaskolan.se

Ola Walfridson
Biträdande rektor
Telefon: 076-767 50 63
E-post: ola.walfridson@europaskolan.se

Lisa Dahlin
Arbetslagsledare, högstadium
E-post: elisabeth.dahlin@europaskolan.se

Elisabet Widegren
Arbetslagsledare, mellanstadium
E-post: elisabet.widegren@europaskolan.se


Lärare

Madelene Alwerholm
Undervisar i SO, engelska och språkval svenska/engelska.
E-post: madelene.alwerholm@europaskolan.se

Anna Bylund
Undervisar i matematik, NO, svenska och engelska.
E-post: anna.bylund@europaskolan.se

Lisa Dahlin
Undervisar i SO.
E-post: elisabeth.dahlin@europaskolan.se

Fabienne Drifort
Undervisar i franska.
E-post: fabienne.drifort@europaskolan.se

My Ekman
Undervisar i matematik, SO, svenska och engelska.
E-post: my.ekman@europaskolan.se

Tove Engstrand
Undervisar i matematik, SO, svenska och engelska.
E-post: tove.engstrand@europaskolan.se

Micke Gustafsson
Undervisar i idrott och hälsa.
E-post: mikael.gustafsson@europaskolan.se

Veronica Hellsberg
Undervisar i textilslöjd och bild.
E-post: veronica.hellsberg@eruopaskolan.se

Mia Kindmark
Undervisar i matematik och NO.
E-post: mia.kindmark@europaskolan.se

Mimmi Klemets
Undervisar i svenska och svenska som andraspråk.
E-post: mimmi.klemets@europaskolan.se

Martina Lagerbäck
Undervisar i matematik, NO, svenska och teknik.
E-post: martina.lagerback@europaskolan.se

Malin Lindqvist
Undervisar i svenska och språkval svenska/engelska.
E-post: malin.lindqvist@europaskolan.se

Stephanie Lundevall
Undervisar i svenska och engelska.
E-post: stephanie.lundevall@europaskolan.se

Christer Lundin
Undervisar i matematik, SO, svenska och engelska.
E-post: christer.lundin@europaskolan.se

Paul Lötberg
Undervisar i musik och bild.
E-post: paul.lotberg@europaskolan.se

Anna Natanaelsson
Undervisar i matematik, NO och teknik.
E-post: anna.natanaelsson@europaskolan.se

Monica Sunde
Undervisar i tyska.
E-post: monica.sunde@europaskolan.se

Ola Walfridson
Biträdande rektor.
Undervisar i matematik och NO.
E-post: ola.walfridson@europaskolan.se

Elisabet Widegren
Undervisar i matematik, NO och svenska.
E-post: elisabet.widegren@europaskolan.se


Specialpedagog

Malin Lindqvist
E-post: malin.lindqvist@europaskolan.se


Elevhandledare

Daniel Feldt
E-post: daniel.feldt@europaskolan.se

Sofie Ljung
E-post: sofie.ljung@europaskolan.se


Elevhälsa

Skolsköterska

Ammi Lönnmark
Telefon: 076-767 02 99
E-post: ammi@europaskolan.se

Kurator

Mia Wilander
Telefon: 076-767 58 85
E-post: mia.wilander@europaskolan.se

André Holmgren
Telefon: 076-767 03 19
E-post: andre.holmgren@europaskolan.se

 


Studie- och yrkesvägledare (syv)

Mathias Jävergren
Telefon: 070-668 14 51
E-post: mathias.javergren@europaskolan.se


Ekonomi

Maria Jansson
Arbetsrum på gymnasiets stadscampus, Economicum: 076-767 12 77.
E-post: maria.jansson@lyktans.se


IT-tekniker

Johan Eklund
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Artes.
Mobil: 076-767 50 98
E-post: johan.eklund@lyktans.se

Jimi Sandsten
Arbetsrum på Europaskolan Strängnäs, Artes.
Mobil: 076-767 44 24
E-post: jimi.sandsten@lyktans.se


Fastighetsansvarig

Sven-Åke ”Svoppe” Eriksson
E-post: svenake.eriksson@europaskolan.se


Vaktmästeri

Peter Karlsson
E-post: peter.karlsson@lyktans.se


Lokalvård

Ingrid Larsson
E-post: fastighet@lyktans.se


Måltidsverksamhet

Kök: 073-416 54 83

Jerry Andersson
E-post: jerry.andersson@lyktans.se

Mattias Holmberg
E-post: mattias.holmberg@lyktans.se